Ułatwienia dostępu

  • Apel Kamykowy 2025
  • Odszedł na wieczną wartę hm. Jacek Dyrzyński
    Odszedł na wieczną wartę hm. Jacek Dyrzyński
    Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,
     
    Dziś, o godzinie 11:30, w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego (ul. Senatorska 18 B, Warszawa), odbędzie się msza święta pogrzebowa śp. harcmistrza profesora Jacka Dyrzyńskiego. Po niej nastąpi odprowadzenie do grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
     
    Śp. hm. prof. Jacek Dyrzyński przyszedł na świat 10 lipca 1946 r. w Sochaczewie. W latach 60. i 70. XX w. pełnił służbę instruktorską w Komendzie Chorągwi Mazowieckiej ZHP im. Władysława Broniewskiego. Był scenografem, projektantem szeregu harcerskich plakatów, dyplomów i oznak, autorem odznaki Chorągwi Mazowieckiej. Redagował czasopismo instruktorskie "Krąg".
     
    Zasłynął jako wybitny malarz, uprawiał też rysunek i sztukę papieru. Był wieloletnim dydaktykiem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1990-1996 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa ASP, zaś w latach 1999-2005 - prorektora wspomnianej uczelni. W latach 2017-2020 przewodził Towarzystwu Przyjaciół ASP w Warszawie.
     
    Odszedł na Wieczną Wartę 1 lutego 2025 r., w wieku 78 lat.
     
    Z pożegnalnym Czuwaj!
    zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie
  • Ostatnie pożegnanie Druhny Bożeny Seredyńskiej
    Ostatnie pożegnanie Druhny Bożeny Seredyńskiej
    Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,
     
    Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Druhny Bożeny Seredyńskiej z d. Czysz, pseudonim "Mysz". Odeszła na Wieczną Wartę 29 grudnia 2024 r., w wieku 99 lat.
     
    Podczas II wojny światowej była harcerką Ula "Rady" Szarych Szeregów i żołnierzem 72 pułku piechoty Armii Krajowej. Przez wiele dziesięcioleci zawodowo zajmowała się fotografią. Była związana z Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, przyczyniła się też do rozbudowy zbiorów Muzeum Harcerstwa w Warszawie.
     
    Wedle informacji przekazanej przez Rodzinę, Msza Święta żałobna zostanie odprawiona we środę, 8 stycznia 2025 r., o godz. 12.45, w warszawskim Kościele pw. Wszystkich Świętych (plac Grzybowski 3/5). O godz. 14.00 nastąpi odprowadzenie Zmarłej na Cmentarz Wojskowy na Powązkach (ul. Powązkowska 43/45).
     
    Z pożegnalnym Czuwaj!
     
    zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie

     

  • Życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne
  • Zmiana ekspozycji i dostępność muzeum do Nowego Roku
  • Odszedł na wieczną wartę Druh hm. prof. dr. hab. Józef Lipiec
    Odszedł na wieczną wartę Druh hm. prof. dr. hab. Józef Lipiec
    Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,
     
    Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Druha hm. prof. dr. hab. Józefa Lipca. Związany z harcerstwem od 1957 roku, pełnił, między innymi, funkcje: namiestnika zuchowego i członka Komendy Hufca ZHP w Nowym Sączu oraz namiestnika zuchowego Hufca ZHP Kraków-Grzegórzki. Był instruktorem Chorągwi Krakowskiej ZHP, członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie, członkiem Rady Muzeum Harcerstwa w Warszawie i recenzentem kolejnych tomów "Harcerskiego Słownika Biograficznego".
     
    Od 1987 r. był profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Instytucie Filozofii. Wykładał na wielu uczelniach, otrzymał tytuł doktora honoris causa AWF w Krakowie i AWF w Warszawie. Był członkiem-założycielem i Prezesem Polskiej Akademii Olimpijskiej, inicjatorem i Prezesem Małopolskiej Rady Olimpijskiej oraz członkiem Rady ds. Sportu przy Prezydencie Miasta Krakowa. Autor przeszło trzystu prac z zakresu ontologii, filozofii społecznej, aksjologii, etyki, estetyki oraz filozofii sportu, trzykrotnie uhonorowanym Wawrzynem Olimpijskim w dziedzinie literatury. Jego działalność zawodowa i społeczna została nagrodzona szeregiem odznaczeń i wyróżnień polskich i zagranicznych... Odszedł na Wieczną Wartę 10 listopada, w wieku 82 lat.
     
    Pogrzeb Druha prof. Lipca odbędzie się w poniedziałek, 18 listopada 2024 r., o godz. 13.30, w Sali Pożegnań Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.
     
    Z pożegnalnym Czuwaj!
     
    zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie
  • Odszedł na wieczną wartę Druh Tadeusz Jarosz
    Odszedł na wieczną wartę Druh Tadeusz Jarosz
    Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,
     
    Wielkim żalem przepełniła nas wiadomość o śmierci Druha Tadeusza Jarosza. Był związany z harcerstwem od września 1937 roku, gdy w swym rodzinnym Lwowie wstąpił w szeregi gromady zuchowej, noszącej imię Orląt Lwowskich. Służąc od kwietnia 1943 roku w "Ulu Wisła" Szarych Szeregów, używał pseudonimu "Topacz". Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako łącznik Harcerskiej Poczty Polowej. Po wojnie został przybocznym, a następnie - drużynowym 3 WDH im. ks. Józefa Poniatowskiego. Był pracownikiem naukowym, doktorem nauk technicznych. Przez lata współpracował z naszą placówką, Jego wspomnienia z lat 1929-1945, spisane w 2012 roku, znalazły się w zbiorach Muzeum Harcerstwa... Odszedł na Wieczną Wartę 31 października, w wieku 95 lat.
     
    Po mszy świętej, odprawionej w piątek, 8 listopada, o godz. 15:00, w Kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Warszawie (ul. Wóycickiego 14A), Zmarły spocznie na Cmentarzu Komunalnym Północnym, w kwaterze W-XIII-3.
     
    Z pożegnalnym Czuwaj!
    zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie
  • Odszedł na wieczną wartę Druh phm. Włodzimierz Dusiewicz
    Odszedł na wieczną wartę Druh phm. Włodzimierz Dusiewicz
    Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,
     
    Z ogromnym żalem przyjęliśmy wieść o śmierci Druha podharcmistrza Włodzimierza Dusiewicza. Był związany z harcerstwem od 1937 roku. Służąc od listopada 1942 roku w Szarych Szeregach, używał pseudonimu "Dusza". Po wojnie działał w 16 WDH im. Zawiszy Czarnego. Był reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych i aktorem lalkowym, należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Pracował w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w latach 1993-2006 był prezesem Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, zaś w latach 1994-1995 - przewodził też Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska w Warszawie. Przez lata czynnie działał w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów. Współpracował też z naszą placówką... Odszedł na Wieczną Wartę 14 października, w wieku 93 lat.
     
     Uroczystości pogrzebowe śp. Druha Dusiewicza odbędą się w poniedziałek, 21 października, o godzinie 12:00, w Parafii Rzymskokatolickiej Zwiastowania Pańskiego (ul. Gorlicka 5/7, 02-130 Warszawa). Zmarły spocznie na Cmentarzu Komunalnym Południowym.


     
    Z pożegnalnym Czuwaj!
    zespół Muzeum Harcerstwa w Warszawie
     
     
  • Zamknięcie Muzeum w dniu 3 października
  • Odszedł na wieczną wartę Druh phm. Andrzej Pokrzywa
    Odszedł na wieczną wartę Druh phm. Andrzej Pokrzywa

    Uroczystości pogrzebowe śp. Druha Andrzeja Pokrzywy odbędą się w czwartek, 3 października, o godzinie 12:00, w Parafii św. Kazimierza w Pruszkowie (ul. Kraszewskiego 23).

  • Zmiana godzin pracy Muzeum w dniach 12-23 sierpnia
  • Wernisaż wystawy "Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać"
    Wernisaż wystawy "Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać"

    Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,

     

    Muzeum Więzienia Pawiak od niemal sześciu dekad przybliża niezwykle ważny fragment naszej ojczystej historii kolejnym pokoleniom Polaków oraz tysiącom gości z zagranicy. Pomaga im poznać i zrozumieć przeszłość, by wspólnie móc tworzyć teraźniejszość i myśleć o przyszłości. Podobne idee przyświecały twórcom wystawy plenerowej "Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać", prezentowanej tam od 30 lipca.

     

    Projekt, zapoczątkowany przed pięcioma laty przez Haralda Rostcka i André Widmanna, powstawał z myślą o opowiedzeniu niemieckiej młodzieży - a zwłaszcza skautkom i skautom, skupionym w szeregach BdP, o początkach kontaktów z ich koleżankami i kolegami z Polski - harcerkami i harcerzami ZHP. Jednocześnie pomysłodawcy wspomnianego przedsięwzięcia, zafascynowani fenomenem Harcerskiej Poczty Polowej i służbą najmłodszych członków Szarych Szeregów podczas Powstania Warszawskiego, postanowili przybliżyć ów temat swym rodakom. Opowiedzieć o dokonaniach "Zawiszaków" - nastoletnich listonoszy i łączników, przemierzających ulice walczącej Stolicy.

     

    Zwiedzając tę wystawę, poprzez historię - nawiązującą do teraźniejszości, nie możemy zapominać, że oto oglądamy fragment naszych dziejów, widzianych oczyma obcokrajowców. Zobaczymy, że wiele spraw, tak nam bliskich i tak dla nas oczywistych, zostało zasygnalizowanych przez jej Autorów w sposób zrozumiały dla Ich rodaka - młodego człowieka, który wcześniej nie wiedział zgoła nic o dziejach sąsiednich państw i narodów. Który dopiero odkrywa historię Polski, obcując z kolejnymi migawkami z przeszłości...

     

    Mamy nadzieję, że wystawa, prezentowana do 11 listopada bieżącego roku w Muzeum Więzienia Pawiak, zachęci Was do spojrzenia na historię także z nieco innej perspektywy. Do dostrzeżenia możliwości, jakie jej popularyzacja - również ta amatorska - stwarza w budowaniu relacji dobro sąsiedzkich.

     


  • Przerwa w Muzeum - Boże Ciało
  • Noc Muzeów 2024
    Noc Muzeów 2024

    Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo,

     

    Gorąco zachęcamy Was do odwiedzin podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Szczegóły obu wydarzeń znajdziecie pod adresami:

    Noc Muzeów w Muzeum Harcerstwa w Warszawie

    Noc Muzeów w Muzem Harcerstwa Filia Ursus - Włochy

     

    Czuwaj!

     

    Zespół

    Muzeum Harcerstwa w Warszawie

  • Przerwa majowa w Muzeum

Please publish modules in offcanvas position.